7.6 C
Travnik
Ponedjeljak, 20 listopada, 2025
NaslovnicaGradovi i SelaSNIMILI SMO 10.ČVARAK FEST KARANAC U BARANJI

SNIMILI SMO 10.ČVARAK FEST KARANAC U BARANJI

Prisjetimo se kad je prvi Prvi Čvarak fest organiziran, organiziran je 2009 godine na poljani kod katoličke crkve (na kojoj se uvijek održavaju karanački. U spravljanju (topljenje) čvaraka uključilo se 10  čvarak-majstora iz Baranje i Osijeka. Najboljim čvarcima stručni je žiri odlučuje nakon degustacije.Na Zimskom vašaru i Čvarak festu tog je dana bilo oko 2.000 gostiju, a svi istopljeni čvarci odmah su prodani zainteresovanim gostima.

A ove godine u baranjskom etno selu Karanac održan je 10. Čvarak fest. Manifestacija je to koja se održava u okviru ‘Zimskog vašara’ u Karancu i privuče veliki broj posjetitelja iz cijele Hrvatske, pa su i svi smještajni kapaciteti u Baranji popunjeni dva mjeseca unaprijed.

Na Čvarak festu se ove godine natjecalo 12 majstora čvaraka, a pobjedu je odnijela Braniteljska zadruga “Donji grad” iz Osijeka.

Tajne topljenja slavonskih čvaraka su, kažu stručnjaci, u dobroj svinji, dobroj slanini, čvarke treba dobro izrezati i peći ih sat i pol do dva. Posljednjih godina, čvarci su doživjeli pravi gastronomski bum, postali prava delicija, pa cijena doseže do 120 kn/kg.

Pogledajte više u našem video prilogu:

spot_img