U pripremi deset projekata iz područja prometa, obrazovanja, kulture… u vrijednosti od 4,5 milijuna KM
U Novom Travniku u tijeku su velike aktivnosti na uređenju i unaprjeđenju gradske prometne infrastrukture, izgradnji i preuređenju obrazovnih, kulturnih i drugih objekata. U pripremi je čak deset projekata, pokrenuti su predviđeni uvodni zakonski postupci, koji su preduvjet da konkretni radovi počnu. No, ono što je veoma važno i bitno je da su financijska sredstva osigurana. I odmah istaknimo – nisu mala, riječ je o ukupnom ulaganju većem od 4,5 milijuna KM.
U prvoj skupini aktualnih projekata su tri odvojena projekta, čija je ukupna procijenjena vrijednost oko 1,460.000 KM. Riječ je o preuređenju triju gradskih ulica: Kalinske, Ljudevita Gaja i Šehidske. Procijenjena vrijednost rekonstrukcije Kalinske ulice iznosi oko 600.000 KM, Ulice Ljudevita Gaja oko 560.000 KM, Šehidske ulice oko 300.000 KM.
Faze obnove
– Kada je riječ o ulici Kalinska, u prvoj fazi planirani su radovi u dužini od 260 metara, što je trećina njezine dužine. Osim asfaltiranja, uključena je i izgradnja pješačkih staza, rekonstrukcija sustava oborinske odvodnje, fekalnog kolektora, vodovodne mreže te predviđena izrada horizontalne i vertikalne prometne signalizacije. To je jedna od značajnijih gradskih ulica jer su u njoj smještene neke od važnijih institucija za građane. Projekt rekonstrukcije Ulice Ljudevita Gaja predstavlja završnu, drugu fazu uređenja ove prometnice ukupne dužine 995 metara.
U sklopu završnih radova planirana je i izgradnja parkirališnog prostora na trima lokacijama, s ukupno 23 parkirališna mjesta – objašnjava za Večernji list Stjepan Dujo, gradonačelnik Novog Travnika, i nastavlja: – U Šehidskoj ulici riječ je o nastavku radova, drugoj fazi, potpunoj rekonstrukciji prometnice u dužini od 240 metara. Ulica je zaista u lošem stanju i njezina rekonstrukcija od iznimnog je značaja. Vlada FBiH odobrila je 300.000 KM za ovaj projekt.
Druga skupina sadrži četiri projekta: dva školska objekta, jedno parkiralište i plato te dječje igralište. Ukupna vrijednost tih radova je 773.211 KM. Školski objekti su školska sportska dvorana OŠ Safvet-bega Bašagića, u vrijednosti radova od oko 300.000 KM, i Srednja glazbena škola Jakova Gotovca u vrijednosti od 136.800 KM. Parkiralište i plato gradit će se u Ulici Ivana Meštrovića, u naselju Bare, predračunska računica iznosi 300.453 KM, a dječje igralište u MZ Pečuj, što bi trebalo stajati 35.878 KM.
Na sportskoj dvorani OŠ Safvet-bega Bašagića predviđena je izrada termofasade na površini od oko 860 m², uz sve dodatne prateće radove. Osim toga, predviđeno je i unutarnje uređenje dvorane, uključujući izradu nove podne podloge. S obzirom na to da je riječ o školi s najvećim brojem učenika u gradu, ističe gradonačelnik Dujo, značaj ovog projekta za unapređenje uvjeta rada i nastave iznimno je velik. Projekt se realizira putem kreditnih sredstava SBŽ-a.
– Kada je riječ o projektu Srednje glazbene škole Jakova Gotovca, planiran je nastavak radova na objektu čija je izgradnja počela prije nekoliko godina, ali je došlo do zastoja. Cilj je ponovno pokretanje projekta i njegovo pretvaranje u višenamjenski objekt. Ovi radovi predstavljaju jednu fazu, njima neće biti u potpunosti dovršen objekt, to moram naglasiti, ali će svakako biti značajan iskorak prema tome. U Ulici Ivana Meštrovića predviđeno je uklanjanje postojećih asfaltnih i betonskih površina, postavljanje nove asfaltne podloge i uređenje prostora s ukupno 88 parkirališnih mjesta. Igralište u Pečuju predstavlja značajan projekt za lokalnu zajednicu, njegov značaj ogleda se u poboljšanju kvalitete života stanovnika ove mjesne zajednice, osobito djece i mladih – naglašava gradonačelnik Dujo.
Koncertna dvorana
U planu je i rekonstrukcija još dviju lokalnih prometnica u ukupnom iznosu od 250.351 KM. Međutim, na sve to treba dodati iznimno vrijedan i važan kulturni i obrazovni projekt – izgradnju Koncertne dvorane Jakova Gotovca.
Ukupna vrijednost tog projekta prelazi dva milijuna KM.
– Izgradnja koncertne dvorane i drugih planiranih projekata počet će uskoro. U tijeku su postupci prikupljanja ponuda u cilju izbora najpovoljnijeg ponuditelja i druga administrativna procedura, a kad se to okonča, radovi će početi. Planirana sredstva od 4,5 milijuna KM osigurana su tako da je 1,5 milijuna KM dobiveno od Vlade FBiH, 1,5 milijuna KM od Srednjobosanske županije, 400.000 KM od Vlade RH i 1,1 milijun KM su vlastita proračunska sredstva – zaključio je novotravnički gradonačelnik Stjepan Dujo.
Izvor: Vecernji

