Ukupni depoziti banaka u FBiH iznosili su oko 25,3 milijarde KM, dok su krediti dosegnuli 18,7 milijardi KM, a aktiva banaka u tom entitetu iznosi 31 milijardu i 84,55 milijuna KM
Bankarski sektor u Bosni i Hercegovini nastavlja bilježiti značajan rast dobiti, što potvrđuju posljednja izvješća agencija za bankarstvo obaju entiteta. Prema podacima, banke u Federaciji BiH ostvarile su neto dobit od 494,85 milijuna KM u razdoblju od siječnja do rujna ove godine, što predstavlja rast od 14,36 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, piše bh. izdanje Forbesa. Istodobno, banke u Republici Srpskoj zabilježile su neto dobit od 197 milijuna KM, što je povećanje od čak 34 posto u odnosu na prošlu godinu.
Ukupni depoziti banaka u FBiH iznosili su oko 25,3 milijarde KM, dok su krediti dosegnuli 18,7 milijardi KM, a aktiva banaka u tom entitetu iznosi 31 milijardu i 84,55 milijuna KM. U Republici Srpskoj bruto bilančna aktiva bankarskog sektora iznosila je 10,9 milijardi KM, a krediti stanovništvu i pravnim osobama bili su gotovo jednaki, svaki iznoseći 3,2 milijarde KM. Od kredita stanovništvu, 66 posto odnosi se na potrošačke kredite.
Najveći doprinos rastu dobiti dolazi od povećanja neto kamatnih prihoda, koji u FBiH iznose 667,51 milijun KM, što čini 64,2 posto ukupnih prihoda banaka. Neto prihodi od naknada i provizija iznose 311,33 milijuna KM, čineći 29,9 posto ukupnih prihoda. Ekonomisti ističu da su kamatni prihodi nakon dugog razdoblja ponovno postali dominantan izvor prihoda banaka, ponajviše zahvaljujući rastu kamatnih stopa na kredite vezane uz euribor i povećanju broja kredita s fiksnim kamatama, koje su često više od promjenjivih.
U Federaciji BiH djeluje 13 banaka, od kojih je 12 u privatnom ili pretežno privatnom vlasništvu, dok je jedna banka u državnom vlasništvu. Od banaka u privatnom vlasništvu, tri su u većinskom vlasništvu domaćih pravnih i fizičkih osoba, dok je devet u većinskom stranom vlasništvu. Među stranim dioničarima najveći udio imaju investitori iz Austrije (38,7 posto), Turske (23,2 posto), Hrvatske (14,6 posto) i Njemačke (8,7 posto).
U Republici Srpskoj djeluje osam banaka, koje također bilježe rast kamatnih prihoda i ukupne dobiti, unatoč izazovima s tržišta.
Rast prihoda bankarskog sektora u BiH posljedica je povećanja kamatnih stopa u okviru šireg trenda monetarnog zaoštravanja u EU, ali i rasta provizija i naknada. Dok banke bilježe rekordnu dobit, stručnjaci postavljaju pitanje hoće li ove pozitivne rezultate pratiti i smanjenje naknada ili kamatnih stopa za građane i gospodarstvo.
Izvor: vecernji