2.6 C
Travnik
Utorak, 26 studenoga, 2024
NaslovnicaBiHANGAŽIRANJE UMIROVLJENIKA Nekad su imali višak, a sada je manjak kadra u...

ANGAŽIRANJE UMIROVLJENIKA Nekad su imali višak, a sada je manjak kadra u školama

Problemi sa stručnim kadrom u obrazovanju na području općine Sanski Most postali su izrazito vidljivi u posljednje vrijeme, a obrazovne ustanove suočavaju se s izazovima kako da nadomjeste taj manjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od načina na koji se to pokušava riješiti je angažiranje prosvjetnih radnika koji su otišli u mirovinu, a potom se ponovo vraćaju u škole kako bi predavali, prenose Nezavisne novine.

Obrazovni sektor u ovom području godinama je bio suočen s tehnološkim viškom nastavnog kadra, no situacija se sada promijenila, pa je trenutačno prisutna velika potreba za prosvjetnim radnicima, osobito za stručnim zanimanjima.

„Kada su u pitanju osnovne škole, trenutno su najdeficitarniji predmeti matematika, fizika i kemija, gdje nemamo dovoljno stručnog kadra. Zbog toga su škole prisiljene angažirati nastavnike koji su otišli u mirovinu i koji se sada vraćaju kako bi predavali“, kaže Velid Kuželj, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola u Sanskom Mostu.

Međutim, ono što dodatno zabrinjava je i konstantan pad broja učenika u školama, što bi u budućnosti moglo ponovo izazvati tehnološki višak nastavnog kadra. Slični problemi postoje i u srednjoškolskom obrazovanju, gdje također nedostaje nastavnika, posebno za stručna zanimanja.

„Imamo problema kako riješiti nastavu stručnih predmeta, poput elektrotehnike, jer nemamo dovoljno stručnih predavača. Prošle godine smo zaposlili inženjera elektrotehnike i na temelju toga upisali razred. No, on nas je napustio i sada smo suočeni s problemom kako nadomjestiti njegov odlazak. Slični problemi postoje i na drugim područjima; neke smo uspjeli riješiti, a neke ne“, kaže Asmir Džafić, direktor Mješovite srednje škole u Sanskom Mostu.

Prema njegovim riječima, problem je i što određeni broj nastavnika uskoro odlazi u mirovinu, a nemaju dovoljno novih kadrova koji bi ih zamijenili.

Nastali problemi rezultat su ubrzanih migracija, pri čemu je velik broj prosvjetnih radnika otišao u inozemstvo u potrazi za boljim životnim uvjetima, ali i zbog toga što su plaće u privatnom sektoru znatno veće nego u obrazovanju.

Slične probleme imaju i druge obrazovne ustanove u Unsko-sanskom kantonu, koje se također suočavaju s manjkom prosvjetnih radnika i sve manjim brojem učenika.

spot_img