2.6 C
Travnik
Utorak, 26 studenoga, 2024
NaslovnicaMagazinZa siguran ponovni cvat: Ovaj napitak orhideja voli više od vode

Za siguran ponovni cvat: Ovaj napitak orhideja voli više od vode

Uzgojiti orhideju zdravih zelenih listova koja neprestano cvjeta jedan je od najvećih izazova svakog kućnog botaničara

Osim svjetlosti i dohrane, zalijevanje orhideja pretvorilo se u posebnu “znanost”. U nastavku donosimo trik koji će zauvijek promijeniti izgled vaših orhideja.

Orhideje ili kaćunovke izazov su za svakoga, no ako ih uspijete potaknuti da se nesmetano razvijaju, nagradit će vas prizorima kojima se jednostavno ne možete ne diviti.

Za mnoge kraljica cvijeća, orhideja je posebno osjetljiva biljka. A svaki ljubitelj ovog prekrasnog cvijeta sigurno ima vlastite najbolje savjete za uzgoj – neki ju drže na direktnom suncu, neki ju zalijevaju s odstajalom vodom koju kasnije izliju iz tanjurića, neki joj samo prskaju listove…
No istina je da kod nekih vrsta ponekad nema pravila.

SAMO VODA NIJE DOVOLJNA

Također, mnogima se sigurno dogodilo da su na poklon dobili raskošan primjerak u punome cvatu, koji kad je ocvao, više nikada nije dobio nove cvjetove.

Za uzgoj takvih orhideja koje pomalo kasne u razvoju postoji jedan trik. Umjesto da ju zalijete običnom vodom, kakva god ona bila, učinite to zelenim čajem. Ne morate kuhati posebnu šalicu, nego od one koju pijete ostavite na dnu gutljaj koji ćete na kraju dana uliti u orhideju.

Ne pretjerujte s količinom i pripazite da čaj nije prejak – na dan joj dodajte maksimalno dvije žlice i nemojte ju zalijevati tijekom vikenda.

Ta tehnika funkcionira i kod ostalih biljaka koje rastu u kiselijem tlu poput ruža.

Ako ovom savjetu dodate i najvažnija pravila uzgoja, vaša će ljepotica sigurno ponovno procvjetati.

Bez obzira na to koju vrstu imate, ove malene tajne itekako će vam biti od koristi:

  1. Ako biljku tek kupujete, kupite onu koja već ima cvjetove. Bez nekog posebnog razloga, ali zašto ne biste uživali u toj privilegiji ako već imate priliku.
  2. Prije nego što se odvažite na kupnju orhideje uvjerite se da imate uvjete za nju. Raznim vrstama odgovaraju različite temperature pa ako je na primjer vaš stan jako teško zagrijati zimi, zaboravite na vrste koje traže gotovo tropske uvjete.
  3. Orhideje vole i svjetlo, ali ne direktnu izloženost suncu pa vodite računa i o tome koliko svjetla uopće imate u stanu i kako su vam prozori orijentirani. Najbolje će uspijevati na južnim i istočno orijentiranim prozorima.
  4. Koliko orhideje treba zalijevati, ovisi o njihovoj vrsti, ali uglavnom bi se mogle podijeliti u dvije kategorije – one kojima je potrebno jako puno vlage i kojima je jedino bitno da im zemlja nije prevlažna, i one koje je potrebno redovito zalijevati i održavati visoku razinu vlažnosti dok su u sezoni rasta, dok u sezoni mirovanja između dvaju zalijevanja treba čekati da se zemlja potpuno osuši.
  5. Orhideja treba biti posađena u supstrat koji brzo propušta vodu, ali je ipak zadržava, kao što je to slučaj s tresetnicom i plutom. Orhideje je također potrebno redovito presađivati, a kad god to budete radili, uvijek koristite svježi supstrat.
  6. Orhideje je poželjno dohranjivati otprilike dva puta mjesečno, iako ako ne vodite puno računa o tome kada ih dohranjujete, bolje je da to ne radite uopće, nego da pretjerate s dohranom.
  7. Kada vam jednom procvjetaju, cvjetovi se mogu zadržati i nekoliko mjeseci, iako postoje vrste koje cvjetove izgube već nakon nekoliko dana. Jednom kada biljka odbaci cvjetove, možete očekivati da će ponovno procvjetati nekoliko puta ili barem još jednom te godine. Ako do toga ne dolazi, moguće je da vašim orhidejama nedostaje svjetla.
spot_img