Somalijskom nogometnom sudiji Omaru Artanu odbijen je ulazak u Sjedinjene Američke Države po dolasku na aerodrom u Miamiju, zbog čega neće suditi na Svjetskom prvenstvu.
Američka Carinska i granična zaštita saopćila je u ponedjeljak da je državljaninu Somalije, koji je u subotu iz Istanbula stigao na Međunarodni aerodrom u Miamiju s namjerom da sudi na Svjetskom prvenstvu, odbijen ulazak u zemlju.
Iako u saopćenju nije naveden identitet osobe, Artan je jedini sudija iz Somalije delegiran za to takmičenje.
FIFA je kasnije istog dana potvrdila da Artan neće moći trenirati niti suditi na prvenstvu.
“FIFA nije uključena u imigracione procese zemlje domaćina, uključujući odlučivanje o vizama, te je od nadležnih organa obaviještena da status gospodina Artana za sada neće biti promijenjen”, naveli su.
Iz FIFA-e su dodali da, kao i na ranijim turnirima, vlasti zemlje domaćina na kraju odlučuju ko će dobiti vizu i kome će biti dopušten ulazak u državu. Time je potvrđeno da odluka nije u nadležnosti krovne nogometne organizacije.
CBP je u posebnom saopćenju objasnio da je putnik prošao dodatnu kontrolu, što je opisano kao rutinski dio postupka kada službenici trebaju provjeriti informacije ili utvrditi ispunjava li osoba uslove za ulazak. Nakon kontrole, navedeno je, sudija angažiran za FIFA Svjetsko prvenstvo proglašen je neprihvatljivim zbog sigurnosnih provjera i nije mu dozvoljen ulazak.
Američke vlasti su podsjetile da su svi putnici koji žele ući u SAD, uključujući sportiste, trenere i članove stručnih štabova, podložni provjerama na granici.
“Odluke o dopuštenosti ulaska donose se od slučaja do slučaja na osnovu informacija iz oblasti provođenja zakona, nacionalne sigurnosti i imigracije koje su dostupne u trenutku inspekcije.”
Izvor: klix

