Kreativnost dolazi u mnogo oblika
Za kreativnost kažu da je to nešto sa čime smo rođeni, nešto poput talenta, ali u svakom čovjeku leži određena vrsta kreativnosti.
To nije stvar zbog koje se valja opterećivati, u smislu jesmo li dovoljno dobri u kreativnom smislu. To je način ekspresije i razmišljanja koji je neophodan za sreću, ali i zdravlje.
Kreativnost dolazi stoga u mnogo oblika, a njegovanje kreativnosti u svakodnevnom životu i njezino uključivanje u vaše hobije i aktivnosti kojima se bavite može imati pozitivne učinke na vaše zdravlje.
Evo i kako!
Kreativnost potiče sreću
Sreća je izuzetno složena emocija koja uključuje niz pozitivnih osjećaja, uključujući zadovoljstvo i radost.
Kada ste sretni, osjećat ćete se ugodno i automatski ćete eliminirati nezdravu dozu stresa i lakše ćete se nositi se s usputnim problemima koji se pojavljuju usput. U usporedbi s tim, osjećaj nezadovoljstva svakodnevnim životom može vas ostaviti uznemirenim i frustriranim čak i zbog najmanjih neugodnosti.
Kreativnost vam omogućuje da budete sretni i da se potpuno uronite u određenu aktivnost te izgubite sav osjećaj za vrijeme i prostor.
Vidjeti gotov rezultat svog rada povećava proizvodnju dopamina u mozgu, što je iznimno korisno jer smiruje um ali i umanjuje simptome tjeskobe.
Ponavljajući pokreti povezani sa stvaranjem umjetnosti, bilo da crtate, slikate ili pletete, omogućuju vam da budete meditativniji i utišavaju turobne misli.
Važna je i za mentalno zdravlje
Ako se stalno nosite s tjeskobom, nametljivim ili užurbanim mislima ili ste skloni pretjeranoj brizi, kreativna aktivnost koja vam može pružiti potrebno uzemljenje i pažnju vam vratiti na sadašnjost također doprinosi smanjenju simptoma tjeskobe.
Umjetnost i kreativnost same po sebi ne mogu same riješiti probleme mentalnog zdravlja, ali mogu biti dio rješenja.
Čak i nešto tako jednostavno kao što su svakodnevni poslovi mogu djelovati kao sredstvo za ublažavanje tjeskobe ako im dodate kreativan štih, kao što je vrtlarstvo, šivanje, kuhanje i slično.
Poboljšava raspoloženje
Normalno je s vremena na vrijeme biti loše volje, ali ako to često doživljavate, to može imati negativan utjecaj na vaše mentalno zdravlje.
To je zato što se vaše stanje uma prirodno za funkcioniranje oslanja na – stres.
Fokusiranje na praktičnu aktivnost kao što je stvaranje umjetnosti može poboljšati vaše raspoloženje i omogućiti da svoju okolinu vidite u drugačijem svjetlu.
Dugoročno gledano, razvijanje kreativnih vještina omogućuje vam da podignete svoje samopouzdanje pružajući vam osjećaj postignuća koji dolazi kada ste ponosni na posao koji ste obavili.
Izvor: Novi List