5.1 C
Travnik
Nedjelja, 1 prosinca, 2024
NaslovnicaBiHI BiH na meti hakera, sustave prate mjesecima, imaju insajdere...

I BiH na meti hakera, sustave prate mjesecima, imaju insajdere…

U vremenu kad se svijet sve više polarizira kibernetički napadi su novi način ratovanja, a borba protiv njih je sve kompleksnija. Među državama koje bi mogle biti pod još jačim udarima je i BiH, a u kojoj mehanizmi za obranu i nisu pretjerano učinkoviti

Hakerskih napada diljem svijeta sve je više. Milijarde i milijarde dolara štete nanose se institucijama, organizacijama, pojedincima. Tvrtke dolaze na rub bankrota jer zbog napada ostaju bez stotina tisuća ili milijuna dolara. Situacija je sve teža, a ni BiH, nažalost, nije imuna na ovu situaciju te se suočava s rastućim brojem hakerskih napada na državne institucije, a ranjivost na kibernetičke napade postaje sve ozbiljnija. Samo lani zabilježene su brojne prijetnje kibernetičkoj sigurnosti u BiH, piše Večernji list BiH. Na meti su bili i Vijeće ministara, i Parlament, i Središnje izborno povjerenstvo, a bojazan je da bi moglo doći do ozbiljnijih posljedica u ovoj izbornoj godini.

Odgovornost preuzela Rusija

U Hrvatskoj su prije nekoliko dana napadnute financijske institucije, Ministarstvo financija, Porezna uprava, Hrvatska narodna banka, Zagrebačka burza, a odgovornost za napad preuzeli su ruski hakeri. Dan poslije kibernetički napad na Rebro. Došlo je do paralize najvećeg zdravstvenog sustava u Hrvatskoj. Iako Rusi opovrgavaju da su napali Rebro, tvrde da su napali samo financijske institucije, živimo u vremenu kad im je teško vjerovati s obzirom na sve što rade više od dvije godine otkako je počeo najkrvaviji rat u Europi još od II. svjetskog rata. U vremenu kad se svijet sve više polarizira, kibernetički napadi su novi način ratovanja, a borba protiv njih je sve kompleksnija. Među državama koje su na meti, a koje bi mogle biti pod još jačim udarima je i BiH, a u kojoj mehanizmi za obranu u tehnološkom polju, kako stvari stoje, nisu pretjerano učinkoviti. Još 2022., kad se počelo pričati o ruskim napadima, istražitelj u Odjelu za borbu protiv kibernetičkog kriminala FUP-a Saša Petrović kazao je da je zabrinjavajuće što BiH dotad nije razvila resurse i jasnu strategiju kojom bi se sačuvala od cyber-napadača, a uspostavljanje takvih sustava i kapaciteta, ako bi se danas počelo, trajalo bi deset godina. U Hrvatskoj su se pak svi digli na noge zbog posljednjih ruskih napada, a poruku za hakere imao je i Alen Delić iz Udruge menadžera sigurnosti. – Ne treba im davati puno pozornosti i o tome ne treba širiti rasprave. Službe bi trebale provjeriti vjerodostojnost ovih objava hakera, piše Večernji list BiH.Ako hakeri žele da se zna da oni stoje iza napada, onda to ima jednu karakteristiku, a ako ne žele, onda ima druge karakteristike. Ne bi im trebalo davati pozornost ako im je cilj neka medijska pozornost. Institucije i službe trebaju sve provjeriti. Ovakvi napadi nisu ništa nenormalno i takvih će napada vjerojatno biti više. Nije dobro kad se radi o napadu na sustav kao što je bolnica jer smo na to svi osjetljivi. Ovdje je važno da sve institucije surađuju – kazao je. Stručnjak za kibernetičku sigurnost Marko Gulan za danas.hr je rekao da kibernetički napadi nisu slučajni. – Imaju svoj cilj, ali gotovo nikad nećemo doznati tko je napao neku instituciju. Onaj tko izvodi napad možda ima sasvim drugačiji cilj nego što se javno prikazuje – kazao je. Također, istaknuo je i da je globalna scena neprilagođena kibernetičkom djelovanju i digitalnom prostoru.

Prilagođavanje trendovima

– U Hrvatskoj i drugim zemljama vidimo da smo izravno ranjivi. Direktor FBI-a rekao je da postoje dvije vrste korisnika: oni koji su napadnuti i oni koji ne znaju da su napadnuti. Zapravo, nije pitanje hoće li netko biti napadnut, nego kada. Uspostava sustava kibernetičke sigurnosti je podizanje razine otpornosti, ali i da budemo svjesni da je uspostava sustava sigurnosti proces koji neprestano treba testirati i prilagođavati trendovima, piše Večernji list BiH.Pri uspostavi sustava kibernetičke sigurnosti treba se fokusirati na čitav niz mjera i koraka prije nego do izvršenja napada dođe ili, u žargonu napadača rečeno, da demotivira napadača od daljnjeg napada – kazao je. Sustav koji hakeri ruše snimaju čak godinama, nekad imaju i insajdera, “krticu” koja odaje podatke, ali oni se mogu prikupljati i izvana zahvaljujući raznim alatima. – Ako je napad na kraju uspješan, svjetska statistika pokazuje da napadač u samom sustavu provede između 200 i 220 dana i tiho promatra do trenutka napada. Ponekad napadači u sustavu mogu biti godinama. To su napadi s visokim motivom, sponzorirani, kad napadaju velika postrojenja i nekoliko različitih tvrtki – kazao je. Oprez odavno nije bio potrebniji…

Izvor: vecernji

spot_img