Kada su vrućine nemate želju konzumirati jako kalorična i pretjerano začinjena jela
Kada govorimo o srpanjskoj dijeti, mislimo na zdravu i uravnoteženu prehranu, baziranu na svježim sezonskim proizvodima, idealnu za doček ljeta u formi.
Općenito govoreći, ljetna prehrana podrazumijeva konzumaciju puno sezonskog voća i povrća, cjelovitih žitarica i različitih izvora proteina (po mogućnosti bijelo meso, riba, mahunarke, jaja i nemasni sirevi).
U prirodi ništa nije prepušteno slučaju i, zapravo, povrće koje nam je prirodno dostupno tijekom ljetnog razdoblja bogato je vodom i antioksidansima, temeljnim za zaštitu kože od veće izloženosti sunčevim zrakama i sposobnim osigurati hidrataciju, za borbu protiv fotostarenja.
Povrće i voće koje sadrži puno vode održava hidrataciju i sprječava pad krvnog tlaka, poremećaj koji se vrlo često javlja kad je vruće.
Naposljetku, žuto i narančasto voće i povrće, poput marelica, mrkve, breskve i paprike, korisno je za stimulaciju melanina, pripremajući tako kožu za tamnjenje.
Koristeći sezonske dobrote, od rajčice do lubenice, od breskve do dinje, ne zaboravljajući patlidžane, jagode, marelice i paprike, moguće je slijediti osnovne principe mediteranske prehrane.
Prehrane čija su blagotvorna svojstva poznata već godinama.
Slijedeći diktat mediteranske prehrane i favorizirajući konzumaciju sezonskih proizvoda, bit će lako održati formu, ili se vratiti u formu, možda i izgubiti onih par kilograma nakupljenih tijekom zime, bez straha i srama otići na plažu.
Očito, dobra prehrana temeljena na sezonskim proizvodima uvijek mora biti povezana s redovitom tjelesnom aktivnošću, koja je neophodna za poticanje metabolizma i toniranje mišića.
Izvor: Novi List