“BEZ čizme na tlu” – to je, kako doznaje talijanski list Corriere Della Sera, jedna od ključnih fraza sadržanih u nacrtu dokumenta koji će biti odobren na samitu NATO-a zakazanom u Washingtonu za 9. do 11. srpnja. Radi se o planu za Ukrajinu u kojem je jasno naglašeno da da NATO neće slati vojnike svojih članica u borbe u toj zemlji. Strategija koju diktiraju Sjedinjene Države se neće mijenjati. U isto vrijeme, međutim, zapadni čelnici pripremaju promjenu strategije, doznaje Corriere.
Najveća promjena u strategiji Zapada
Do sada je američki ministar obrane Lloyd Austin vodio tzv. Ramstein grupu, odnosno grupu 50 zemalja koje podržavaju vojsku Volodimira Zelenskog. Na summitu u srpnju, međutim, bit će odlučeno da se ta zadaća prenese na sjedište NATO-a u Bruxellesu.
Ovaj potez ima praktičan razlog: 99% materijala isporučenog u Kijev dolazi od 32 partnera NATO-a. Ali postoji i političko objašnjenje: djelovanje zapadnog bloka tako će biti jednoglasnije u očima javnog mnijenja država članica, ali i u očima Vladimira Putina.
Jačanje istočnog krila
Odlučeno je i da će NATO nastaviti jačati svoje istočno krilo. U roku od nekoliko tjedana Savez će moći računati na silu od 300 tisuća vojnika spremnih za raspoređivanje duž linije koji ide od Baltika do Bugarske.
Istovremeno, piše Corriere, strahuje se da bi Rusi mogli probiti istočne obrambene linije u Ukrajini. Gradovi poput Harkiva i Odese ostali su nezaštićeni i laka meta za Putinova bombardiranja. Hitno su potrebni teška artiljerija i sustavi protuzračne obrane.
Zato Austin ovih dana zove jednog po jednog čelnike zemalja koje posjeduju proturaketne baterije Patriot. Ukrajinci su izračunali da ih trebaju 25 za zaštitu cijelog teritorija; sedam bi bilo dovoljno za zaštitu glavnih urbanih središta. U Austinovoj bilježnici, međutim, trenutno su označene samo dvije Patriot baterije, koje su na raspolaganje stavile Njemačka i Španjolska.
Kako nabaviti Patriote?
Nizozemska se složila da kupi Patriote od članica koje ih nisu spremne besplatno prepustiti Ukrajini. Grčka je također ozbiljno razmatrala slanje svojih baterija, ali premijer Kyriakos Mitsotakis na kraju se odlučio protiv toga. Sličnu su odluku donijeli u Varšavi. Austin i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg također pojačavaju pritisak na Švedsku i Rumunjsku.
“Još nije prekasno, novi američki paket pomoći omogućit će Ukrajini da izdrži rusku ofenzivu”, rekao je američki državni tajnik Antony Blinken na samitu G7.
Michael O’Hanlon, analitičar s Instituta Brookings u Washingtonu, procjenjuje da bi se “rusko napredovanje moglo povećati između 10 i 20% u usporedbi s trenutnim tempom”.
Izvor: Index