Akciju “Zaključavamo cijene” u Federaciji BiH zamijenit će aplikacija “Pametni potrošač”
Cijene hrane u siječnju ove godine uglavnom su na razini onih iz istog razdoblja 2023. godine. Iako inflacija usporava, prema službenoj statistici, iznosi 1,7 posto, piše Večernji list BiH. Akumulirana poskupljenja, a dijelom i želja za profitom ne dopuštaju da građani osjete olakšanje nakon dugog razdoblja borbe s rastom cijena.
Plaća samo za hranu
BiH nema jedinstvene i sinkronizirane mjere kojima bi stanovnici u oba entiteta bili jednako zaštićeni od rasta troškova života. Nakon što je u Republici Srpskoj od listopada prošle godine u sklopu akcije “Društveno odgovorni” snižena cijena 50 proizvoda, slična akcija pokrenuta je i u Federaciji. Kao odgovor na rast troškova života, vlast FBiH pokrenula je 15. prosinca prošle godine kampanju “Zaključavamo cijene” u koju se uključilo 30-ak trgovina. Do sredine ožujka ograničen je rast cijena ukupno 40 namirnica, poput ulja, brašna, riže i proizvoda za higijenu. S druge strane, sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za prosinac 2023. iznosi 2882,90 KM. Prosječna plaća isplaćena u FBiH za listopad 2023. iznosila je 1285 KM. Minimalna plaća, prema odluci Vlade FBiH, iznosila je 596 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice prosječnom plaćom je 44,57%, a minimalnom plaćom 20,67%. Za hranu je u prosincu trebalo izdvojiti 1280 KM, dakle, cijelu prosječnu plaću. Nažalost, građani velike pomoći od akcija snižavanja cijena nisu imali. Štoviše, većina ih tvrdi da akciju nisu ni primijetili. Vlada je 29. prosinca donijela odluku da će minimalac u FBiH u 2024. iznositi svega 619 KM. S druge strane, Vlada RS-a donijela je odluku da će minimalac u tom entitetu iznositi 900 KM. Dakle, radnici u FBiH dovedeni su na rub očaja, ali i grnuti u glad jer sa 619 KM mogu za svoju obitelj kupiti hrane tek za pola mjeseca. Akcija “Zaključavamo cijene” nije mnogo pomogla najsiromašnijima. Bez obzira na nekoliko jeftinijih proizvoda, oni i dalje nemaju novca da ih kupe.
Marketinška kampanja
Akcija “Zaključavamo cijene”, kojom se cijene za 40 prehrambenih i higijenskih proizvoda smanjuju i zaključavaju na razdoblje od tri mjeseca, bit će produljena i nakon 15. ožujka, a usporedno se radi na novoj akciji “Pametni potrošač”, potvrđeno je za Faktor iz Federalnog ministarstva trgovine. – Kada je u pitanju projekt “Zaključavamo cijene”, načelno je dogovoreno produljenje akcije s trgovcima. Svakodnevno smo u komunikaciji sa sudionicima ove akcije koji su zadovoljni rezultatima. Sljedeći sastanak planiran je sredinom ovoga mjeseca, kada ćemo zbrojiti učinke akcije do sada i definirati što bismo mogli poboljšati u idućem razdoblju – kazali su iz Ministarstva. Ministar trgovine FBiH Amir Hasičević najavio je rad na aplikaciji “Pametni potrošač”. – Riječ je o novoj aplikaciji koja bi trebala omogućiti građanima da sudjeluju u odabiru artikala i kontroli cijena, unesu svoje pritužbe kada je u pitanju trgovina, ali i daju prijedloge koje bi proizvode voljeli imati po sniženim cijenama u okviru budućih akcija “Zaključavamo cijene” – kažu iz Ministarstva. Federalni zastupnik i ekonomist Admir Čavalić smatra da ograničenje visine marži nije značilo gotovo ništa za građane, a “zaključane cijene” nazvao je besplatnom marketinškom kampanjom proizvođača i trgovaca uz podršku Ministarstva gospodarstva FBiH. Na kraju, uz sve akcije, građanima nije bolje, a teško da će uskoro i biti.
Izvor:Večernji list.ba