10 C
Travnik
Subota, 12 listopada, 2024
NaslovnicaZanimljivostiPravilno disanje po noći može poboljšati memoriju, evo kako

Pravilno disanje po noći može poboljšati memoriju, evo kako

Postoji jaka veza između disanja i reaktivacije sjećanja. Istraživanje je pokazalo da nezdravo disanje može imati negativan utjecaj na pamćenje, ali i obrnuto – kvalitetno disanje je korisno za pamćenje

Kvalitetno spavanje je itekako važno za normalno funkcioniranje našeg tijela, uma i cjelokupnog blagostanja. Jedna od tih bitnih funkcija je i konsolidacija pamćenja. Prema novom istraživanju objavljenom u časopisu Nature, naša se sjećanja dobrim dijelom sređuju zahvaljujući tome kako dišemo tijekom sna.

Prijašnja istraživanja su pokazala da san utječe na pamćenje te da su spore oscilacije i vretena u mozgu ono što potiče zadržavanje pamćenja. Stoga su, tijekom ove studije, istraživači željeli bolje razumjeti ritmove tih sporih oscilacija i vretena spavanja. I jedno i drugo se događa tijekom druge faze sna kad je san lagan i čini 50 posto našeg spavanja. 

Tijekom dvije sesije sudionici su gledali 120 različitih slika koje su sve bile povezane s različitim riječima, nakon čega je uslijedilo oko 2 sata drijemanja u laboratoriju za spavanje.

Dok su gledali slike i spavali, pratila se aktivnost njihovog mozga i brzina disanja. Sudionici su se nakon buđenja trebali pokušati sjetiti riječi koje asociraju na slike koje su gledali prije spavanja.

Istraživači su otkrili kako postoji jaka veza između disanja i reaktivacije sjećanja. Njihovi rezultati su pokazali da nezdravo disanje može imati negativan utjecaj na pamćenje, ali i obrnuto – kvalitetno disanje je korisno za pamćenje.

Shvatili su da se spore oscilacije, vretena i njihove interakcije povećavaju s boljim disanjem. Ovo otkriće moglo bi biti korisno za bolje razumijevanje slabijeg pamćenja kod starijih ljudi. Naime, stariji ljudi imaju veću šansu da će doživjeti poremećaje disanja i poteškoće sa spavanjem pa je moguće da zbog toga i slabije pamte.

24sata

– Poremećaji disanja povezani sa spavanjem vrlo su česti kod starijih odraslih osoba, s težinom simptoma koji se ubrzavaju s godinama – rekli su autori studije i napomenuli da, bez obzira na to želite li poboljšati pamćenje ili spavati kvalitetnije, važno je disati kvalitetno. 

– Rezultati pokazuju da su naše disanje i pojava karakterističnih sporih oscilacija i vretenastih uzoraka povezani. To jest, naše disanje utječe na to kako se sjećanja konsolidiraju tijekom spavanja – zaključio je dr.sc. Thomas Schreiner, koautor ove studije, a prenosi mindbodygreen.com.

spot_img