Zahvaljujući istraživanjima objavljenim u časopisima Nature i Earth System Science Data, NASA je došla do novih saznanja u vezi sa sve nižim nivoem morskog leda na Antarktiku.
Novo istraživanje o Antarktiku, uključujući prvu mapu smanjenja ledenog brijega detaljno opisuje kako se nivo morskog leda mijenja.
Najveća neizvjesnost u predviđanju globalnog porasta nivoa mora je kako će se gubitak leda na Antarktiku ubrzati kako se klima zagrijava.
Dvije studije objavljene 10. augusta pod vodstvom istraživača u NASA-inoj laboratoriji za mlazni pogon u južnoj Kaliforniji otkrivaju neočekivane nove podatke o tome kako je ledeni pokrivač Antarktika gubio masu posljednjih decenija.
Jedna studija, objavljena u časopisu Nature, govori o tome kako je topljenje leda – odvajanje leda od fronte glečera – promijenilo obalu Antarktika u posljednjih 25 godina.
Istraživači su otkrili da ivica ledenog pokrivača odbacuje sante leda brže nego što se led može zamijeniti. Ovaj iznenađujući nalaz udvostručuje prethodne procjene gubitka leda s plutajućih ledenih polica Antarktika od 1997. godine. Gubitak leda zbog odvajanja od glečera oslabio je ledene police i omogućio antarktičkim glečerima da brže teku u okean, ubrzavajući stopu globalnog porasta nivoa mora.
Druga studija, objavljena u Earth System Science Data, pokazuje s neviđenim detaljima kako se smanjivanje antarktičkog leda, kako se okeanska voda otapa, proširilo sa vanjskih rubova kontinenta u njegovu unutrašnjost, gotovo se udvostručivši u zapadnim dijelovima ledenog pokrivača u prošlosti. U kombinaciji, komplementarni izvještaji daju do sada najpotpuniji pogled na to kako se nivo leda mijenja.
Većina antarktičkih glečera teče u okean, gdje završavaju plutajućim ledenim policama debljine do tri kilometra i prečnika 800 kilometara. Police leda djeluju kao podupirači glečera, sprečavajući led da jednostavno sklizne u okean. Kada su ledene police stabilne, one imaju prirodni ciklus razlaganja i nadopunjavanja koji održava njihovu veličinu prilično konstantnom tokom dugoročnog perioda.
Ali posljednjih decenija, okean koji se zagrijava destabilizira ledene police Antarktika topeći ih odozdo, čineći ih tanjim i slabijim. Satelitski visinomjeri mjere proces stanjivanja tako što bilježe promjenjivu visinu leda, ali do ove studije nije bilo sveobuhvatne procjene o tome kako bi klimatske promjene mogle utjecati na teljenje širom kontinenta.
Detaljne objašnjenje dala je NASA u svom izvještaju.
Izvor: Klix