Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je sa Finskom na otvaranju kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru odigravši 2:2.

Bh. nogometaši su prvi došli do prednosti, Finci uspjeli preokrenuti rezultat, da bi na kraju Zmajevi ipak uspjeli spasiti bod.

Finci su bolje otvorili utakmicu, bili su daleko bolje pozicionirani i koordinacima im je bila na daleko većem nivou, što je rezultiralo agilnijom igrom i tečnijim napadima. To im je donijelo dvije stopostotne prilike u prvih sedam minuta igre.

Oba puta se u prilikama našao Pukki, koji je u drugoj minuti pobjegao Hadžikaduniću i izašao sam pred Šehića, ali njegov udarac u posljednjem trenutku izblokirao Saničanin, da bi u sedmoj minuti Pukki ponovo bio jedan na jedan sa bh. golmanom, no Šehić je maestralnom intervencijom zaustavio njegov udarac.

Nakon toga slijedi period bolje igre Zmajeva koji se postepeno oslobađaju pritiska, a do prve velike prilike, odnosno više njih u jednom napadu dolaze u 20. minuti susreta. Duga i tečna akcija Zmajeva uz nešto lošiju reakciju finske odbrane rezultirala je stopostotnom šansom za Gojaka koji izlazi sam pred Voronena, ali iz fenomenalne pozicije šutira pravo u njega. Lopta se odbija do Ćivića čiji udarac blokira zadnja linija Finske, da bi potom pokušao i Džeko, ali je ishod bio isti.

Nekoliko minuta kasnije Bosna i Hercegovina je imala još jednu ogromnu šansu za vodstvo. Džeko je na prekrasan način proigrao Stevanovića koji izlazi pred Voronena, ali golman Finske sjajno brani i njegov udarac.

To nije bio kraj uzbuđenjima, jer su u finišu prvog poluvremena Finci ponovo zaprijetili našem golu. Pjanić je izgubio loptu na sredini terena, Finci odigrali kontranapad i došli u situaciju 3 na 2 u završnici akcije, Pukki je dobio loptu na lijevoj strani i šutirao, Šehić odbranio njegov udarac, da bi se lopta odbila do Kamare koji također šutira, ali ponovo maestralni Šehić brani.

Prvih deset minuta drugog poluvremena protiču u potpunoj dominaciji Zmajeva koji su u svakom smislu kontrolisali tempo igre i stvarali prilike. Prvu je imao Gojak u 47. minuti kada je sa sedam metara udaljenosti šutirao pored gola, da bi u 51. minuti susreta priliku imao i Krunić, ali nije uspio savladati Joronena.

Žestoki napadi Zmajeva ipak su se isplatili, jer su rezultirali penalom nakon što je poslije gužve u šesnaestercu Raitala igrao rukom, a glavni arbitar pokazao na bijelu tačku. Odgovornost je preuzeo Pjanić čiji udarac je odbranio Joronen, ali odbijenu loptu bh. veznjak posprema u mrežu za 1:0.

Nažalost, slavlje Zmajeva nije dugo trajalo jer je Finska već u 58. minuti stigla do poravnanja pogotkom koji postiže Pukki.

Uslijedio je period mirnije igre, ali period u kojem su Zmajevi imali kontrolu nad utakmicom sve do 75. minute susreta. Bh. nogometaši su izgubili loptu na polovini Finske, Pukki je krenuo u kontranapad, a onda iskoristio nevjerovatan nesporazum Todorovića i Duljevića, izašao sam pred Šehića i savladao ga za vodstvo od 2:1.

Zmajevi se ipak nisu predavali, a nagrada za to stigla je u 84. minuti kada je Džeko glavom maestralno spustio loptu za Stevanovića, a povratnik u bh. reprezentaciju uspio savladati Joronena i poravnati rezultat.

U završnoj fazi utakmice bh. reprezentativci su izgledali mnogo snažnije, zrelije i bolje, pokazivali su više želje za pobjedom, nizali napade pred golom Finske, no nisu uspjeli doći do pogotka, te je utakmica završena neriješenim rezultatom 2:2

Izvor: oslobodjenje