10.6 C
Travnik
Subota, 15 ožujka, 2025
NaslovnicaSvijetSaksofon - 201 godina od nastanka!

Saksofon – 201 godina od nastanka!

Džon Koltrejn, Čarli Parker, Sten Gec, Sidnija Bešea samo su neka od poznatih imena koja su obeležila muziku koja se ne bi mogla zamisliti bez jednog instrumenta-saksofona

Kako je tekao put od nastanka do upotrebe ovog u obliku slova s magičnog i zavodljivog instrumenta?

Za njegov nastanak zaslužan je Adolf Saks , rođen  6. novembra 1814. godine u gradu Dinant u Belgiji. Bio je najstariji od 11 dece i preživeo je mnoge nesreće koje su ga umalo koštale života. Ostao je upamćen po tome što je bio muzičar i dizajner mnogih muzičkih instrumenata kao što su sakshorna, saksov rog i flugelhorna koja je kasnije postala preteča modernog eufonijuma. Po ugledu na oca koji je takođe dizajnirao muzičke instrumente, Adolf je izmislio upravo jedan od najznačajnih duvačkih instrumenata današnjice-saksofon, zahvaljujući kojem su muzički pravci kao što su džez i bluz postali veoma popularni.

 

Kao vrlo mlad, naspustivši školu, Adolf je zahvaljujući svojoj kreativnosti i veoma dobrom razumevanju u duvačke i mesingane instrumente počeo da eksperimetiše sa njihovim pravljenjem. Mnogi od njih su bili prisutni veoma kratko vreme, dok su neki bili prihvaćeni i koriste se i danas.Godine 1840. počeo je sa dizajniranjem saksofona, koji je patentiran šest godine kasnije u Parizu i nazvan po njegovom tvorcu.

 

Adolfov cilj pri dizajniranju ovog instrumenta bio je da stvori instrument za fransusku vojsku, obzirom da ona treba da prožima sa moću i samopouzdanjem. To je bila Adolfova vizija pri stvaranju saksofona. Prvi put je predstavljen na mestu današnjeg Ajfelovog tornja pred oko 20 hiljada posetilaca i odmah je naišao na oduševljenje. Tada je Adolf osvojio zlatnu medalju sa svoj pronalazak. Njegov patent je međutim imao i mnoge protivnike, konkurente i imitatore, a ta borba je trajala mnogo godina. U početku nastanka saksofon je korišćen u kamernoj muzici, orkestrima i vojnim bendovima. Međutim, najveću popularnost ovaj instrument je stekao posle smrtni njegovog tvorca i to u SAD-u , upotrebom u džez muzici.

Adolf je predavao na Pariskom konzervatorijumu i napisao je priručnik za saksofon. Njegov najmalađi sin posle njegove smrti 7. februara 1894. godine, preuzeo je njegov posao dizajniranja saksofona. Danas postoji mnogo vrsta ovog instrumenta, a najpoznatiji u sopran, alt, tenor i bariton saksofon i svi se izučavaju na mnogim poznatim svetskim akademijama.

Amela je veliki obožavatelj životinja i svih vidova umetnosti, iskreni i emotivni entuzijasta koji veruje da se snovi ostvaruju upornošću i konstantnim trudom

spot_img