Firma Sućo, inače predstavnica njemačke kompanije Lentner GmbH koja se bavi proizvodnjom sofisticiranih vatrogasnih vozila, u januaru ove godine počela je sa radom u Živinicama.
Posao dobilo 15 osoba
Priliku za posao dobilo je 15 osoba koje trenutno izrađuju dijelove vatrogasih vozila. Nakon izrade, oni se šalju na sklapanje u Njemačku, a s obzirom na to da su uposlenici ove firme prošli edukaciju sada su spremni za izradu kompletnog vozila u našoj zemlji.
To bi se, prema najavama općinskog načelnika Samira Kamenjakovića, trebalo desiti u toku iduće godine.
“Do kraja ove godine bi trebali reparirati jedno vatrogasno vozilo iz Vatrogasne jedinice u Živinicama, a već iduće bi trebali početi proizvoditi vatrogasno vozilo na kojem će pisati: Made in BiH”, kazao je Kamenjaković za Klix.ba.
Vrijednost vozila čiji se dijelovi šalju u Njemačku na sklapanje iznosi blizu 600.000 eura.
S druge strane, Kamenjaković ističe da bi ova firma do kraja 2017. trebala imati zaposlenih blizu 100 mladih ljudi koji bi se bavili visokosofisticiranom proizvodnjom vatrogasnih vozila po njemačkim standardima i normama.
“Posebno je važno da je Bešlić donio kompletan softver koji je instaliran u četvrtak na informacionom sistemu u njihovoj firmi. Uz pomoć ovog softvera, pored vatrogasnih omogućena je i proizvodnja sanitetskih i ostalih namjenskih vozila za kojima se ukaže potreba na tržištu. Ukoliko ovaj projekat u potpunosti uspije moći će se proširivati i na druge općine i to će biti jedna serijska proizvodnja vatrogasnih vozila”, naglašava općinski načelnik.
Prilika da mladi naprave nešto pozitivno
Nakon potpisivanja memoranduma o saradnji Bešlić je kazao da ne želi da mlade osobe napuštaju Bosnu i Hercegovinu i da im se treba pružiti mogućnost da u svojoj državi naprave nešto pozitivno.
Kazao je i da ova fabrika svoje proizvode plasira na tržište Njemačke, Kine, Tajvana…
“To su najmodernija vozila. Dosad smo uradili nekoliko vozila za njemačko tržište. Ovdje se samo rade dijelovi, a tamo se uklapaju i pakuje se jedno takvo vozilo. To bih mogao uporediti naprimjer sa onim što je nekada radio TAS u Sarajevu. Oni su vozili dijelove i sklapali, mi vozimo sirovinu i vraćamo gotov proizvod za Njemačku”, pojasnio je Bešlić.
Inače, u protekla četiri mjeseca na području Živinica došlo je do potpunog uređenja poslovne zone, a prema Kamenjakovićevim najavama do jeseni se očekuje dolazak još dvije firme iz Austrije i Njemačke koje će otvoriti fabrike i zaposliti po 150 ljudi.